Preskoči na glavni sadržaj

Stan u potkrovlju - da ili ne?

Što prvo pomislite kad čujete "stan u potkrovlju"? Netko zamišlja pogled kroz krovne prozore na nebo i zvijezde, a netko pomisli na troškove krovišta, izolacije i slično. Meni je ta tema već toliko dugo u glavi da ni ne znam što sam pomislila prvo. ;-) U svakom slučaju kao i svaki drugi oblik stanovanja ima svoje prednosti i nedostatke, a na vama je odlučiti koji su vam prioriteti te kako najbolje posložiti kockice koje imate za igranje.

Beautifull Editorial illustration by Marco Goran Romano

Kada dođe trenutak odluke i rješavanje stambenoga pitanja u isto ste vrijeme sretni i nestrpljivi (ja pogotovo), ali i u dilemi jer želite donijeti pravu odluku. Nismo u Americi i ne kupujemo stanove i kuće za svako brojčano povećanje obitelji pa je samim time odluka dugoročnija i treba imati na umu da taj prostor mora funkcionirati i za desetak godina.
Tako smo odlučili urediti stan u potkrovlju koji je do prije nekoliko mjeseci bio tavan i mjesto za spremanje stvari (ako imate tavan, onda znate kako to mjesto za spremanje izgleda;-)). 
Kao dvije glavne prednosti navela bih činjenicu da će stan u potkrovlju biti jeftiniji od kupnje kuće/stana i od gradnje kuće (dozvole, priključci, građevinski zahvati...), a druga je to što je tavan bio velik otvoren prostor bez zidova te nije bilo potrebe za rušenjem, a također smo iskoristili postojeće unutarnje stubište što je jeftinija i funkcionalnija opcija od vanjskog stubišta.
Ono što vjerojatno većinu ljudi odbija od stanova u potkrovlju jesu sljedeći elementi: nedovoljna visina prostorija, kosine, nedostatak prirodne svjetlosti i potreba za odličnom (što znači i skupom) izolacijom. Nas to nije odbilo, već smo sve probleme shvatili kao izazov. Prije početka radova napravili smo popis stvari koje su nam važne i koje svakako želimo uklopiti u postojeći prostor.



Vjerojatno vam ovi zahtjevi ne zvuče komplicirano, ali ne zaboravimo da sve to treba smjestiti u potkrovlje. Problem visine i količine dnevnog svjetla riješen je podizanjem krovnih kućica koje se s jedne stane protežu cijelom duljinom krova, a s druge strane polovicom dužine krova. Tako smo dobili mogućnost za postavljanjem "običnih" prozora, a krovni su samo u kupaonici i iznad stubišta. Na sjevernu stranu smjestili smo spavaće sobe (3, s time da jedna ima walk in ormar) i radnu sobu. Radna soba male je kvadrature, ali za smještanje radnog stola i polica za knjige bit će sasvim dovoljna. Ispunjeni su i ostali zahtjevi, a dio ideja možemo zahvaliti izvođaču radova. Angažirali smo tvrtku koja se bavi adaptacijama po principu ključ u ruke. Ako ste nešto renovirali ili gradili u posljednje vrijeme, onda znate koliko je teško pronaći izvođače radova. S te strane naša su očekivanja ispunjena, ali vam za stvaranje doma, osim ideja, novca i vremena, treba i jaaakoooo puuuunoooo strpljenja. A već sam spomenula da mi strpljenje i nije jača strana kada su ovakve stvari u pitanju, ali polako se usavršavam. ;-)
Ako nekoga zanimaju točniji podaci o izvođaču i cijenama, može mi se javiti u inbox ili putem e-maila.

A u kojoj smo trenutno fazi? I što je dosad napravljeno? Promijenjeno je krovište, postavljeni su prozori i ulazna vrata, postojeće stubište prilagođeno je za ulaz u potkrovlje, strop je spušten i izoliran, a trenutno se postavljaju pregradni zidovi od knaufa i instalacije (struja, voda, grijanje).
U nastavku slijedi nekoliko fotkica, a za kraj dobro su došla vaša iskustva, savjeti i ideje! :-)




Do čitanja,
Sanja

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Planiranje walk in ormara

Bez obzira na to koliko stvari imamo, vjerujem da nam je svima cilj imati i dovoljno prostora za njihovo spremanje. Ako imate nešto zajedničko sa mnom, onda vam je važno da taj prostor za spremanje izgleda uredno i da bude funkcionalan. I zato sam danas odlučila podijeliti nekoliko savjeta za planiranje walk in ormara, kao i fotografije koje će vam, nadam se, pomoći pronaći ono što želite i što vam treba.

Zajednički nazivnik - kutija za cipele

Ne znam jesam li dosad spomenula, ali jako volim cipele. Jedna od posljedica toga jest skupljanje većeg broja kutija, a budući da se trudim razmišljati i živjeti zeleno (ili barem zelenije), ne bacam sve stvari (ili smeće) koje mi ne trebaju. Od većine njih pokušavam napraviti nešto novo, prenamijeniti ih i na neki koristan način iskoristiti.

Njezino Veličanstvo - fotelja!

Neću odmah o fotelji, već ću početi s temom rođendana. Osobno ih ne doživljavam negativno i kao znak starenja. Možda je stvar u tome da brojka nije prevelika (barem je ja tako ne doživljavam), možda je stvar u tome da se time uopće ne zamaram. Rođendan više volim gledati kao znak da je prošla još jedna godina u kojoj sam pokušala (kažem pokušala jer ne znam koliko sam u tome uspjela) biti bolja, ustrajala u svojim kvalitetama i popravljala ono što nije toliko dobro. Naravno, koraci su mali, ali bolje i to nego tapkati na mjestu. S druge strane, rođendan je za mene prilika da oko sebe okupim drage ljude s kojima ću stvarati nove uspomene. Posebno je u tome to da je u posljednjih desetak godina riječ o uglavnom istim ljudima. Veseli me da nam se svima ipak tu i tamo putovi ukrste i nađemo se na istom mjestu u isto vrijeme. :-D Jedna stvar koju sam kod sebe primijetila tijekom godina jest to da kupujem planski i promišljeno, pogotovo kada je riječ o skupljim stvarima. I tako d...