Preskoči na glavni sadržaj

Planiranje walk in ormara

Bez obzira na to koliko stvari imamo, vjerujem da nam je svima cilj imati i dovoljno prostora za njihovo spremanje. Ako imate nešto zajedničko sa mnom, onda vam je važno da taj prostor za spremanje izgleda uredno i da bude funkcionalan. I zato sam danas odlučila podijeliti nekoliko savjeta za planiranje walk in ormara, kao i fotografije koje će vam, nadam se, pomoći pronaći ono što želite i što vam treba.

Osobno sam se za walk in ormar odlučila iz nekoliko razloga:
1. željela sam spavaću sobu osloboditi velikih i glomaznih komada namještaja tako da će u njoj biti smješteni krevet, noćni ormarići i komoda
2. željela sam da imamo dovoljno mjesta za spremanje odjeće, ali i stvari poput cipela, torbica, nakita, posteljine i sličnog
3. walk in ormari izrađuju se po mjeri i prema željama i potrebama vlasnika, dakle u potpunosti ga možete prilagoditi sebi
4. budući da u prostoru prvotno nije bilo pregradnih zidova, nije bio problem unaprijed organizirati raspored prostorija tako da bude mjesta i za walk in ormar.

Upravo četvrti razlog može biti problematičan. Koliko god je walk in ormar odličan kao ideja, za njega ipak trebate imati dovoljno mjesta. Naravno, može biti različitih dimenzija, a na vama je da odlučite biste li njime dobili više prostora za spremanje ili bi "običan" ormar bolje funkcionirao u vašem prostoru.

U nastavku pročitajte na što biste trebali obratiti pozornost pri planiranju walk in ormara.

1. RASPORED
Raspored različitih elemenata unutar walk in ormara ovisit će prvenstveno o obliku prostorije. Ako je riječ o dugom i uskom prostoru, idealno bi bilo da je ulaz na užem dijelu i tada možete razmjestiti elemente s lijeve i desne strane od ulaza. Imajte na umu da vam za prostor za vješanje treba širina od otprilike 50 cm, a za police će biti dovoljno 30-40 cm. Ukoliko to neće stati s obje strane i da još imate dovoljno mjesta za prolaz (barem 60 cm), onda radije stavite elemente za spremanje samo s jedne strane zida. U prostorijama kvadratnog oblika imate mogućnost slaganja rasporeda u obliku slova L ili slova U, ovisno o tome koliko vam prostora za spremanje treba. Naš će biti dimenzija 230 cm x 160 cm s rasporedom u obliku slova L.

https://www.pinterest.com/pin/276971445818561648/

https://www.pinterest.com/pin/Ab4KbhxGTMjk1aulqfNlPy91BSl2hvDJS44pMjdmkfcykkxSA44O33A/

https://www.pinterest.com/pin/417638565442040785/


2. VJEŠALICE, POLICE, LADICE
Koliko je s jedne strane dobro da imate izbor kako razmjestiti vješalice, police i ladice, toliko vam to može otežati planiranje. Razmislite prvo o tome što sve planirate spremati u walk in ormar, kako spremate odjeću (npr. netko će majice slagati na police, netko će ih stavljati na vješalice) i imate li još neki dodatni prostor za spremanje. Dakle, sve je vrlo individualno, pa ću vam reći čime sam se ja vodila pri izboru elemenata u ormaru.
Najveći dio zauzimat će prostor za vješanje, s time da će manji dio tog prostora biti ostavljen za vješanje dužih odjevnih predmeta (kaputi, haljine), a veći dio za vješanje kraćih odjevnih predmeta (košulje, bluze, suknje). Kraće vješanje bit će složeno u dvije razine tako da se iskoristi cijela visina ormara i tako da donje vješanje bude za moje stvari, a gornje za suprugove (on je viši pa je takav raspored logičan). Također, izmjerite kolika vam treba visina da bi vaše stvari bile uredno složene na vješalicama. Majice i hlače ne stavljam na vješalice pa će za njih biti izrađene police. Savjetujem da stavite više polica s manjim visinama. Tako možete razvrstati majice (kratki rukav, dugi rukav, veste...) i hlače (duge, kratke, traperice...) i urednije ih složiti.
Budući da će u spavaćoj sobi biti smještena komoda sa šest ladica, u walk in ormaru ladica neće biti.
Napomenut ću da će ladice poskupiti izradu, a kao jeftiniju alternativu možete staviti police i za njih kupiti odgovarajuće košarice u kojima ćete spremati donje rublje, čarape i slično.

https://www.pinterest.com/pin/339107046940504769/

https://www.pinterest.com/pin/447052700508581428/


3. GRIJANJE, POD, OSVJETLJENJE
Grijanje ovisi o veličini walk in ormara te o vašem budžetu. Iako naš ormar nije velik, stavit ćemo manji radijator. U skupljoj varijanti možete postaviti podno grijanje. Prije odluke procijenite koliko je takva investicija isplativa. Najčešće nije riječ o velikim prostorima u kojima provodite puno vremena, a toplinu vam može pružiti podna obloga. Mi smo se odlučili za laminat (isti kao u spavaćoj sobi), a na sredinu prostorije stavit ćemo tepih. Ako vam se sviđa, možete na pod postaviti tapison. Što se tiče osvjetljenja, idealno bi bilo da imate prozor i prirodno svjetlo. Naš walk in ormar bit će bez prozora jer bismo s prozorom izgubili dio prostora za vješanje. Odlučili smo se za ugradbenu LED rasvjetu. Ako se odlučujete za visilice, pazite da ne budu postavljene prenisko.

https://www.pinterest.com/pin/641481540651597907/

https://www.pinterest.com/pin/712342866035690739/


4. VRATA
Iako postoje walk in ormari bez vrata, ja bih svakako preporučila da ih stavite. Ponovo, ovisno o tome koliko prostora imate, odabrat ćete odgovarajuća vrata. U većim walk in ormarima bit će mjesta za klasična vrata, a osobno su mi posebno lijepa francuska vrata. Mi smo se odlučili za klizna zbog uštede prostora. Možete ih kupiti gotova ili ih dati izraditi po mjeri. Od izbora vam se može zavrtjeti u glavi, a na vama je da odaberete ono što se izgledom, ali i budžetom, uklapa u vaš prostor. 
Prvo sam zamislila cijela staklena vrata, ali sam od toga odustala. Odlučila sam se za izradu vrata po mjeri, a bit će u kombinaciji stakla i iverala. 

https://www.pinterest.com/pin/6333255712850182/

https://www.pinterest.com/pin/668854982137030562/


5. ŠTO SVE STANE U WALK IN ORMAR?
Osim za odjeću, u walk in ormaru možete isplanirati prostor za obuću, torbice, posteljinu, kofere, kutije za spremanje sitnica i prostor za spremanje nakita. Najbolje da prostor iskoristite skroz do stropa. Na najviše police stavite ono što ne koristite često. Mjesto za cipele možete ostaviti na podu ispod prostora za vješanje, a ako ćete stavljati police za cipele, izmjerite dubinu polica koja vam treba. U većini slučajeva 30 cm bit će dovoljno, a predvidite i police različitih visina za spremanje različitih vrsta obuće (čizme, cipele, sandale...). Još ne znam kako ću to točno riješiti u našem walk in ormaru, a za vas slijede fotke za inspiraciju.

https://www.pinterest.com/pin/680747299900249914/

https://www.pinterest.com/pin/672936369299282554/


Trebam li reći da jedva čekam da fotke gotovog walk in ormara podijelim s vama? Do tada čekam vaše komentare, savjete i fotke.

Do čitanja, Sanja 

Primjedbe

Objavi komentar

Popularni postovi s ovog bloga

Zajednički nazivnik - kutija za cipele

Ne znam jesam li dosad spomenula, ali jako volim cipele. Jedna od posljedica toga jest skupljanje većeg broja kutija, a budući da se trudim razmišljati i živjeti zeleno (ili barem zelenije), ne bacam sve stvari (ili smeće) koje mi ne trebaju. Od većine njih pokušavam napraviti nešto novo, prenamijeniti ih i na neki koristan način iskoristiti.

Njezino Veličanstvo - fotelja!

Neću odmah o fotelji, već ću početi s temom rođendana. Osobno ih ne doživljavam negativno i kao znak starenja. Možda je stvar u tome da brojka nije prevelika (barem je ja tako ne doživljavam), možda je stvar u tome da se time uopće ne zamaram. Rođendan više volim gledati kao znak da je prošla još jedna godina u kojoj sam pokušala (kažem pokušala jer ne znam koliko sam u tome uspjela) biti bolja, ustrajala u svojim kvalitetama i popravljala ono što nije toliko dobro. Naravno, koraci su mali, ali bolje i to nego tapkati na mjestu. S druge strane, rođendan je za mene prilika da oko sebe okupim drage ljude s kojima ću stvarati nove uspomene. Posebno je u tome to da je u posljednjih desetak godina riječ o uglavnom istim ljudima. Veseli me da nam se svima ipak tu i tamo putovi ukrste i nađemo se na istom mjestu u isto vrijeme. :-D Jedna stvar koju sam kod sebe primijetila tijekom godina jest to da kupujem planski i promišljeno, pogotovo kada je riječ o skupljim stvarima. I tako d...